telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

ZIELONE OSIEDLA

Tereny zielone

Zielone osiedla to specjalnie zaprojektowane budownictwo mające na celu zachowanie najwyższych standardów ekologii. Ograniczają zbędny beton by stworzyć przyjazne dla ludzi tereny zielone.

 

Dzięki nowoczesnym metodą budownictwa cały proces budowy oraz materiały, z których budynki są wykonane współgrają z naturą. Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome jak ważne jest dla nas dbanie o środowisko, zwracają szczególną uwagę na standardy i warunki, w których decydują się zamieszkać. Ekologiczne osiedle to nie tylko dbanie o naturę, ale również o nasze zdrowie psychiczne, dzięki możliwości spędzania czasu w otoczeniu przyrody poprawia się nasz nastrój oraz samopoczucie przez co coraz więcej rodzin decyduje się na wybór ekologicznych osiedli.

 

Proces budowy jest niezwykle ważnym czynnikiem podczas powstawania zielonego osiedla, deweloperzy zwracają szczególną uwagę, aby ograniczyć emisję szkodliwych czynników które mają wpływ na środowisko. Podczas budowy możemy zaobserwować różne innowacyjne metody na przykład zasilanie inwestycji energią wiatrową, gromadzenie deszczówki, stosowanie oświetlenia LED, ograniczenie emisji pyłów, zapobieganie dostania się szkodliwych substancji do gleb czy segregację odpadów.

 

Projekt nowej inwestycji powinien skupić się w jak największym stopniu na energooszczędności, dlatego tak ważna jest bryła budynku, zazwyczaj w kształcie prostokąta, bez zbędnych wnęk które wychłodzą budynek. Istotnym czynnikiem są również powierzchnie przeszklone, od strony północnej powinno być mniej okien ze względu na małe ilości światła, znów od strony południowej znacznie więcej by mogły zapewnić duży dostęp światła dziennego w mieszkaniach, takie działania mają zapobiec utracie ciepła oraz uzyskać dobre nasłonecznienie.

Przyjazna przestrzeń

Ciekawym rozwiązanie, które daje również imponujący efekt wizualny są zielone dachy, najczęściej tworzone z mchu i innej bujnej roślinności. Tworzą dobrą termoizolację, latem zapobiegają nagrzewaniu się budynku znów zimą chronią przed utratą ciepła, pochłaniają dwutlenek węgla oraz produkują tak ważny dla nas tlen.

 

Codziennie jesteśmy poddani licznym stresującym, przytłaczającym sytuacją, dlatego tak ważny jest namiastek zieleni na osiedlach który wspomoże zredukować stres, poprawić odporność i nasze samopoczucie. Tereny zielone pozwalają zredukować miejski hałas oraz oczyszczą skutecznie powietrze, którym oddychamy.

 

Często na innowacyjnych osiedlach pojawiają się wspólne ogrody, w których możemy hodować warzywa, zioła i owoce, ścieżki do spacerowania, zewnętrzne siłownie, miejsca na piknik rodzinny oraz place zabaw dla dzieci. Taka wspólna przestrzeń wspomaga tworzenie więzi sąsiedzkiej i zaspokaja nasze potrzeby kontaktów międzyludzkich. Inwestorzy również nie zapominają o zwierzętach i owadach, tworzą karmniki, budki lęgowe dla ptaków czy domki dla owadów. Pomaga to zwierzętom, których jest tak niewiele w miastach, ale również zapewnia przyjemną atmosferę dla mieszkańców.

zielone osiedle

Aby ograniczyć nadmiar betonu i ruch samochodów na terenie osiedla tworzone są podziemne parkingi dla mieszkańców, na których nie może zabraknąć stacji do ładowania elektrycznych samochodów. Aby móc w pełni wykorzystać energie słoneczną na dachach są montowane panele fotowoltaiczne które zmniejszają rachunki mieszkańców za prąd, ale również oświetlą klatki schodowe, parkingi oraz tereny zewnętrzne. Aby wykorzystać cały potencjał natury nad latarniami są montowane wiatraki, które gromadzą potrzebną energie do oświetlenia ścieżek.

 

W mieszkaniach również jest stosowane wiele innowacyjnych technologii jedną z najpopularniejszych jest smart home, mieszkańcy za pomocą aplikacji mogą zarządzać tym co dzieje się w mieszkaniu nawet podczas nieobecności. System wyposażony jest między innymi w inteligentne ogrzewanie mieszkania, poprzez zamontowanie specjalnego systemu w głowicach termostatycznych, jesteśmy w stanie na bieżąco kontrolować temperaturę mieszkania, automatyka również pozwala mieszkańcom ustalać natężenie światła lub szybko go włączać i wyłączać. Istotne są dobre okna, które pozwolą utrzymać ciepło w mieszkaniu, obecnie najczęściej stosowanymi przez deweloperów są trzyszybowe, mimo dużej powierzchni sprawdzają się bardzo dobrze. Każdemu zdarza się zapomnieć wyłączyć światło w sypialni lub łazience, dlatego coraz częściej stosowane są czujniki ruchu, dzięki którym nie musimy martwić się zbędnym zużyciem prądu.

 

Niezwykle ważna jest segregacja śmieci każdy powinien zacząć ją w własnym mieszkaniu, deweloperzy wychodzą nam z inicjatywą tworząc specjalne kosze do segregacji oraz kompostowniki na bioodpady. Inwestorzy również myślą o odpowiednim zagospodarowaniu deszczówki, na terenie osiedla tworzą zbiorniki retencyjne by mieszkańcy mogli wykorzystać zgromadzoną wodę do podlewania ogródków, nawilżania trawników. Woda również może być wykorzystana w fontannach, rzeczkach, które urozmaicą tereny zielone.

 

Coraz częściej deweloperzy zwracają uwagę by ich nowopowstałe osiedla posiadały międzynarodowy certyfikat BREEAM, który jest najważniejszym certyfikatem środowiskowym Europy. Wszystkie z wymienionych innowacyjnych i ekologicznych metod umożliwiają zdobycie takiego certyfikatu oraz współgranie z naturą.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie