telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

ZAKUP DZIAŁKI

Warto wiedzieć

W obecnych warunkach, niepewnej przyszłości i szalejącej pandemii coraz częściej każdy z nas myśli o zabezpieczeniu swojej gotówki. W momencie, kiedy banki na lokatach proponują znikome oprocentowanie, warto pomyśleć nad zainwestowaniem w nieruchomość a dokładniej w działkę. Działka to rzecz niebywała, i na pewno będzie cieszyć serce każdego właściciela. Wielu z nas myśli o zakupie dużej działki i możliwości wybudowania swojego, wymarzonego domu.

 

W momencie zakupu działki zyskujemy trzy rzeczy: swoją własność, dobrze ulokowane pieniądze i częściowe spełnienie marzeń. Jednak zanim kupimy działkę sprawdźmy lokalizację i na pewno kierujmy się swoimi upodobaniami. Działka musi znajdować się w terenie odpowiadającym naszym zapotrzebowaniom i być w dogodnym miejscu pod względem infrastruktury. Pamiętajmy, że pewne instytucje typu przedszkole, szkoła są zazwyczaj niezwykle cenne w pobliżu planowanego zakupu. Miło, kiedy również jest niedaleko do sklepu z najbardziej potrzebnymi artykułami.

 

Zakup działki jest stosunkowo łatwą decyzją i nie wymaga od nas zbyt wielkiego wysiłku. Jeśli w przyszłości będziemy myśleć o postawieniu domu, to już nieco inna sprawa i na pewno bardziej skomplikowana. W fazie wstępnej przy zakupie działki konieczna jest zatem decyzja, co do jej ewentualnego wykorzystania. Jeśli chcemy działkę pod budowę, to koniecznie musimy zwrócić uwagę na kilka czynników.

 

Działka i jej wygląd zmieniają się wraz z upływem czasu i następującymi po sobie porami roku. Warto zatem spojrzeć na teren pod kątem zacienienia, na ile jest ona nasłoneczniona i w jakim stopniu można ją w przyszłości zagospodarować zielenią. Miejsce wiąże się także z podłożem i nawodnieniem gleby. Jest niezwykle ważne, kiedy myślimy o drodze dojazdowej i o utwardzaniu nawierzchni. Jest również istotne, kiedy w planowanym domu ma mieć miejsce piwnica czy wpuszczany garaż. Dlatego warto oględzin działki dokonywać w porze jesiennej, kiedy nasycenie wodą jest znacznie wyższe niż latem. Nie zawsze jednak mamy czas na czekanie i odwlekanie momentu zakupu, dlatego sporą wiedzą mogą służyć sąsiedzi i już nabyte przez nich doświadczenie w zakresie użytkowania działki. Poza tym odwiedziny działki w różnych porach dnia utwierdzi nas w przekonaniu, że jest ona przyjazna i budzi nasze emocje. Wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby transakcje zrealizować i stać się szczęśliwymi posiadaczami działki.

Wybór działki

Przy wyborze działki na pewno warto mieć z góry sprecyzowany plan co do jej przeznaczenia i tym kierować się przy wyborze wielkości działki. Oczywiście drugim argumentem jest zazwyczaj zasobność portfela, ale i tak warto poświecić czas na poszukanie czegoś odpowiedniego dla naszych potrzeb. W dzisiejszych czasach, kiedy w życiu wielu ludzi pojawia się szereg zawirowań losowych można wychwycić nie lada okazję, jednak to wymaga czasu, cierpliwości i przeglądania tysięcy ogłoszeń.

 

Przy wyborze działki rozmiar jest niezwykle istotny i z reguły im teren szerszy tym lepiej. Można wówczas ciekawiej ją zagospodarować. Długa a wąska nie daje tyle możliwości planistycznych. Dzisiejszy świat stawia na ekologie, dlatego a może nie tylko dlatego uwielbiamy zieleń wokół naszych domostw. Przy zakupie działki mamy zatem możliwość sprawdzenia rodzaju gleby i pomyślenia jaka roślinność będzie najbardziej odpowiednia na takim terenie. Warto jednak pamiętać, iż pospolite iglaki są niezbyt wymagające i rosną w każdym miejscu.

działka

Przed zakupem działki koniecznie trzeba sprawdzić klasę gleby i to czy jest ona przekwalifikowana na działkę budowlaną. Jeżeli skusimy się na zakup działki figurującej jako grunty orne musimy sobie zdawać sprawę z dodatkowych kosztów i załatwiania wszelkiej procedury prawnej, aby ją odrolnić. Jest to oczywiście do zrobienia, ale zajmuje niesamowicie wiele czasu, a sama procedura odwleka się w czasie, co tym samym odsuwa rozpoczęcie naszych działań na działce. Jeśli będziemy chcieli, to klasę gruntów możemy sprawdzić w ewidencji gruntów i budynków.

 

Zanim zakupimy działkę w dogodnej dla nas lokalizacji, warto zastanowić się, czy jednak, czy aby na pewno spełnia ona wszystkie nasze oczekiwania.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie