telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

WŁAŚCIWA ARANŻACJA WNĘTRZA

Od czego zacząć?

Każdy z nas chociaż raz w życiu stanął przed wyzwaniem jakim jest remont. Zanim podejmiemy decyzję o nowym wyglądzie naszej nieruchomości warto zastanowić się o jej przeznaczeniu i naszych oczekiwaniach. Wszyscy zgodzimy się, że nie ma uniwersalnej recepty na wykończenie każdego wnętrza. Przytulny domek w górach będzie się różnił od nadmorskiego klimatu apartamentu czy wielkomiejskiego biura. Jednym z pierwszych wyborów z jakim przyjdzie nam się zmierzyć jest wybór aranżacji ścian. To jaki kolor wybierzemy będzie oddziaływać na odbiór całego pomieszczenia.

 

Wybór barw do naszego mieszkania bądź domu jest bardzo trudny ze względu na zmieniające się trendy i różnorodny wybór. Należy pamiętać by kierować się własnym gustem i niekoniecznie podążając za współczesnymi trendami, które nie zawsze dają nam poczucie bezpieczeństwa oraz wygody. Bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie mają kolory jakie nas otaczają podczas urządzania naszego mieszkania musimy zwrócić uwagę by czuć się w nim komfortowo. Jeśli znamy wpływ kolorów na naszą psychikę możemy stworzyć wnętrze dopasowane pod nasze potrzeby.

 

Przed doborem odpowiednich kolorów do pomieszczeń musimy się zastanowić co chcemy dzięki nim uzyskać, czy wnętrze ma być przytulne i uspokajające a może ma dodawać energii i motywować do działania. Inny wpływ na postrzeganie i wizualizację mieszkania mają chłodne barwy, które wyciszają i relaksują, a inaczej wpływają ciepłe barwy, które pobudzają nasz umysł.

 

Najbardziej neutralnym kolorem jest biel, która symbolizuje czystość i higienę. Ze względu na swoje uspokajające działanie w otoczeniu bieli czujemy się bardzo dobrze. Jednak nie powinno się jej stosować na dużych przestrzeniach na przykład w salonie, ponieważ jest pozbawiona życia i może po dłuższym czasie działać przygnębiająco. Odcienie bieli idealnie sprawdzą się jako dodatek w pomieszczeniach, biały sufit optycznie powiększy przestrzeń zaś biała łazienka będzie oddawać wrażenie czystej i przestronnej.

 

Każdy z nas lubi błękit i może przyznać, że czuje się w jego otoczeniu bardzo dobrze, ponieważ kojarzy się z niebem, morzem i świeżością. Odcienie niebieskiego wpływają na nas kojąco i zwiększają koncentracje więc idealnie sprawdzą się w biurze, strefie relaksu lub pokoju dla dziecka. Jest to chłodny kolor, dlatego może wydawać się nudny, warto go połączyć z innymi barwami w swoim wnętrzu.

Przytulne wnętrze

Odcienie zieleni świetnie sprawdzą się w pokojach dziennych, ponieważ kojarzymy je z życiem, naturą oraz wiosną dzięki czemu obniżają poziom stresu, podwyższają koncentrację, relaksują, wzbudzają zaufanie. Jasne odcienie zieleni w pomieszczeniu dają bardzo radosny efekt, natomiast żeby uniknąć przygnębiającego wnętrza warto łączyć ciemne odcienie zieleni z innymi barwami.

 

Jeśli chcemy powiększyć optycznie oraz rozjaśnić słabo nasłoneczniony pokój warto wybrać kolor żółty który znacznie rozwesela wnętrze i budzi pozytywne skojarzenia z słońcem oraz latem. Wpływa on pozytywnie na nasze samopoczucie, apetyt i koncentrację przez co sprawdzi się dobrze w pokojach przeznaczonych do nauki, salonie, kuchni oraz jadalni. Żółty jest bardzo wyrazistym kolorem, na niektóre osoby może działać drażniąco, dlatego dobrym rozwiązaniem jest połączenie go z szarym, który jest znacznie bardziej stonowany i nie pobudza naszych zmysłów.

 

W uzyskaniu wyrazistego wnętrza pomoże nam kolor czerwony, który kojarzy się z energią, miłością i szczęściem. Znacznie ociepla pomieszczenie i motywuje do działania, przyśpiesza puls, poprawia nastrój. Znacznie zmniejsza pomieszczenie, dzięki czemu wydaje się bardziej przytulne, świetnie łączy się z odcieniami szarości, które łagodzą energiczną czerwień oraz z czernią, która stonuje ostre barwy i doda elegancji. Odcienie czerwieni dobrze sprawdzą się w większych pomieszczeniach między innymi salonie, kuchni oraz sypialni. Jeśli naszym celem jest uzyskanie spokojnego, przytulnego i stonowanego wnętrza to warto postawić na brąz i beż, który kojarzy się z harmonią, drzewami oraz kominkiem. Są to ciepłe kolory dające poczucie bezpieczeństwa, spokoju, wyciszenia.

aranżacja

Świetnie sprawdzą się jako dominujący kolor wnętrza oraz dodatek, który dobrze łączy się z odcieniami czerwieni, ciemną zielenią oraz bielą. W uzyskaniu wnętrza pełnego energii, radości, życia niewątpliwie pomoże nam pomarańczowy, który kojarzy się z jesienią oraz latem. Również dobrze sprawdzi się w pokojach słabo nasłonecznionych, ociepli wnętrze i doda energii do pracy jak i nauki. Pomarańczowy pobudza myślenie, wspomaga koncentracje oraz skłania do prowadzenia rozmów warto więc zastosować go w pokoju dla dziecka, salonie, kuchni, jadalni jak i biurze. Jeśli kolor jest zbyt wyrazisty dla naszego oka możemy połączyć go z chłodniejszymi barwami przez co będzie przyjemniejszy w odbiorze, ale nadal pełen energii.

 

Ciekawym kolorem, który pozwoli uzyskać przeróżny efekt jest fiolet, który pobudza naszą kreatywność. Jasne pastelowe barwy działają uspokajająco, rozświetlają wnętrze i pasują do odcieni szarości oraz bieli. Znów ciemny intensywny fiolet jest odważny i elegancki, świetnie sprawdzi się w sypialni oraz salonie.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie