telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

UŻYCZENIE LOKALU MIESZKALNEGO

Udostępnienie nieruchomości

Użyczenie nieruchomości to przekazanie nieodpłatnie własnego mieszkania lub domu do użytku innej osoby. Oprócz właściciela lokalu osoby, które posiadają tytuł do danej nieruchomości mogą za zgodą jej właściciela ją użyczyć.

 

Umowę użyczenia nieruchomości można zawrzeć ustnie lub pisemnie. Każdemu możemy użyczyć własną nieruchomość, jednak najczęściej udostępniamy ją rodzinie lub bliskim znajomym. Czy użyczając nasze mieszkanie, bądź dom bliskim nam osobą należy podpisać umowę użyczenia? Możemy obawiać się, że podważymy swoje zaufanie w stosunku, do osób którym użyczamy naszą nieruchomość, warto więc rozwiać swoje obawy, ponieważ umowa użyczenia ma nas chronić formalnie. Taka umowa ma na celu chronić nas przed ewentualnymi problemami na przykład z urzędem skarbowym, a nie przed samym biorącym. Umowa użyczenia również pozwala określić prawa i obowiązki zarówno właściciela, jak i osoby korzystającej z nieruchomości, w razie nieporozumień ma na celu rozwiać wszystkie wątpliwości.

 

Umowa użyczenia jest korzystna dla obu stron i oprócz określenia jasnych zasad korzystania z nieruchomości daje możliwość biorącemu bezpłatnego korzystania z niej, w ten sposób odciążając właściciela z kosztów jej utrzymania. Dzięki nieodpłatnemu użyczeniu nieruchomości właściciel jest zwolniony z podatku od wynajmu.

Umowa użyczenia nieruchomości

W umowie użyczenia powinny znaleźć się prawa i obowiązki obu stron umowy. Osoba, której nieruchomość jest użyczana ma obowiązek korzystania z niej w sposób zgodny z przeznaczeniem i odpowiadający jej właścicielowi. Osoba korzystająca z nieruchomości nieodpłatnie jest zobowiązana do opłacania bieżących rachunków wynikających z użytku nieruchomości, dbania o jej stan oraz naprawy wszelkich usterek, które wystąpiły w trakcie użytkowania, co ważne biorący nie może oddać nieruchomości w gorszym stanie niż ją zastał. Biorący nie może udostępniać nieruchomości innym osobą, jeżeli umowa na to nie zezwalała. Właściciel zaś jest zobowiązany do wydania nieruchomości w stanie umożliwiającym bezpieczne zamieszkanie. Od momentu wprowadzenia biorącego w lokalu, użyczający nie ma prawa naruszać miru domowego oraz powinien informować o swoich wizytach. Właściciel ma prawo rozwiązać umowę użyczenia, jeśli korzystający z nieruchomości powoduje zniszczenia, korzysta z niej w inny sposób niż określa to umowa. W umowie warto określić datę końcową użyczenia mieszkania oraz inne kwestie, które chcą uregulować prawnie obie ze stron.

Umowę użyczenia możemy sporządzić samodzielnie lub pobrać jej wzór z Internetu, ponieważ nie jest on uregulowany w kodeksie cywilnym. Ważne, aby w umowie uwzględnić jej strony, powinno zostać jasno określone kto jest użyczającym i biorącym, muszą znaleźć się tam dokładne dane obu stron między innymi imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, data urodzenia, imiona rodziców, numer pesel, numer i data ważności dokumentu tożsamości. W umowie również powinien zaleźć się dokładny opis przedmiotu, który oddajemy w użyczenie, w treści powinna znaleźć się powierzchnia lokalu, przeznaczenie, liczba pomieszczeń i dokładny adres. Obie strony powinny znać stan techniczny lokalu, aby uniknąć niejasności podczas wyprowadzki biorącego, należy oświadczyć w umowie w jakim stanie zostaje wydana nieruchomość. W umowie również należy zawrzeć informację o kosztach użytkowania nieruchomości, które musi ponieść biorący. Może znaleźć się opłata za media i koszty utrzymania, samo użytkowanie mieszkania jest darmowe, a użyczający nie ponosi z tego tytułu zysków. Umowę użyczenie można zawrzeć na czas określony lub nieokreślony, należy zaznaczyć w treści umowy na jaki czas zostaje ona zawarta. Na końcu umowy powinien znaleźć się czytelne podpisy obu stron.

 

Umowa użyczenia nieruchomości jest nieodpłatna, a biorący ma obowiązek uregulować bieżące opłaty wynikające z korzystania z nieruchomości oraz ponieść koszty utrzymania. Należy przez to rozumieć drobne remonty, naprawy lub odświeżenie lokalu przez biorącego, co ważne nie może on od użyczającego żądać zwrotu za te wydatki. Jeżeli korzystający z nieruchomości ponosi dodatkowe koszty między innymi opłaca czynsz, podatki i ubezpieczenie, które w normalnej sytuacji musiałby ponieść właściciel z tytułu posiadanego mieszkania, może wywołać to skutki podatkowe. Właściciel w takiej sytuacji jest objęty podatkiem dochodowym, ponieważ nie ponosi kosztów utrzymania własnego mieszkania. Jednak jeżeli umowa została zawarta między najbliższą rodziną to strony tej umowy nie są obciążone podatkami z tego tytułu.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie