telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

PROEKOLOGICZNE INICJATYWY W NASZYCH DOMACH

Fotowoltaika i pompa ciepła

Stajemy się coraz bardziej świadomi jak ważne jest życie zgodnie z naturą, dlatego zmiany powinniśmy zacząć w własnych domach wprowadzając czasem i te najmniejsze ekologiczne rozwiązania potrafimy zmienić naprawdę dużo. Dobrym momentem na rozpoczęcie zmian jest właśnie kupno nowego mieszkania, domu, bądź działki. Warto zadbać o własne zdrowie i naturę, dlatego już na etapie projektowania naszego budynku zwróćmy uwagę co zrobić by poprawić jakość środowiska. Jeśli nie decydujemy się na budowę nowego domu to nic straconego, nadal mamy możliwość wymiany, albo dodania ekologicznych rozwiązań.

 

Fotowoltaika na dachu naszego domu lub w ogrodzie to świetne rozwiązanie. Koszt jej założenia zwraca się już po kilku latach. Energie zgromadzoną dzięki panelom fotowoltaicznym na pewno wykorzystamy w naszym domu dzięki czemu znacznie zmniejszymy rachunki za prąd. Również warto zainwestować w kolektory słoneczne, które pozwolą nam ogrzać wodę oraz dom dzięki zgromadzonej energii słonecznej. W sezonie letnim w zupełności wystarczą by pokryć nasze zapotrzebowanie, niestety w zimę, gdy dzień jest krótszy, a na zewnątrz jest mniej słońca mogą nie wystarczyć, dlatego warto pomyśleć również o innych metodach ogrzewania domu. Doskonałym proekologicznym rozwiązaniem są pompy ciepła, które pobierają energie cieplną z wody, powietrza oraz gruntu. Na ich działanie nie wpływają warunki atmosferyczne, dlatego mogą funkcjonować cały rok, a do ich zasilenia wystarczy tylko prąd. Tańszym, a zarazem dobrym rozwiązaniem w starszych domach są kotły na pellet, jest to w 100% naturalne paliwo, które nie szkodzi środowisku. Popiół pozostały po spaleniu możemy wykorzystać jako nawóz w naszym ogrodzie, który skutecznie zasili glebę.

Rekuperacja oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków

Rekuperacja ten inteligentny system wentylacyjny pomoże nam odzyskać jak największą ilość ciepła z powietrza, które wydostaje się przez wentylacje na zewnątrz. Podczas, gdy ciepłe powietrze wydostaje się, a zimne napływa do naszego mieszkania to tracimy cenną energię i zwiększamy rachunki za ogrzewanie. Rekuperacja temu zapobiega. Pobiera energię cieplną z ogrzanego powietrza, które wraz z zanieczyszczeniami wydostaje się przez system wentylacyjny i przez to świeży strumień napływający z zewnątrz zostaje ogrzany. Równie ciekawym rozwiązaniem, które pomoże zmniejszyć koszty ogrzewania jest rekuperacja wody, podczas gdy bierzemy gorący prysznic do kanalizacji spływa ciepła woda, którą tracimy, wtedy rekuperacja wykorzystuje ją do ogrzania zbiornika z czystą wodą.

 

Jeśli nasza działka nie jest objęta siecią kanalizacyjną możemy stworzyć przydomową oczyszczalnię ścieków zamiast budować szambo, z którego i tak musimy wypompowywać ścieki co jakiś czas. Taka oczyszczalnia skutecznie rozłoży szkodliwe substancje, przez co oczyszczone już ścieki będą mogły być rozprowadzone do gleby.

W naszych mieszkaniach możemy również zastosować wiele drobnych gadżetów, które wpłyną pozytywnie na środowisko oraz nasz portfel, jednak najpierw warto zmienić swoje codzienne nawyki. Na co dzień niestety marnujemy sporo wody. Lepiej ją oszczędzać a w tym pomoże zbiornik retencyjny na wodę z deszczówki, którą wykorzystamy do podlewania naszego ogrodu. Woda, która spływa rynnami trafia bezpośrednio do zbiornika, który znajduje się na posesji, do wykonania takiej instalacji nie jest nam potrzebny specjalistyczny sprzęt, dlatego możemy zrobić ją sami. Najwięcej wody marnujemy w kuchni oraz łazience. Dobrym gadżetem ułatwiającym jej oszczędzanie jest prerlator, który napowietrza wodę dając optyczne wrażenie, że jest jej więcej. Warto zrezygnować z długich kąpieli w wannie i wybrać prysznic i zamontować specjalny minutnik, dzięki niemu skrócimy czas kąpieli.

 

Elektroniczny termostat jest niezwykle pomocny, dzięki niemu możemy na bieżąco regulować temperaturę w domu. Jego inteligentny system rozpoznaje warunki pogodowe, dlatego automatycznie kontroluje bieżącą temperaturę pomieszczeń i zapobiega zbędnemu zużyciu energii. Chcąc oszczędzać skutecznie energię elektryczną powinniśmy stosować energooszczędne żarówki LED, które cechują się dłuższą trwałością niż te tradycyjne. Jeśli naszym problemem jest zapominanie wyłączania światła, to warto zastosować czujniki ruchu, dzięki którym nie będziemy musieli się tym martwić. Wybierając sprzęt do naszego domu zdecydujmy się na ten najwyższej klasy energetycznej.

 

Niezwykle ważne jest również segregowanie śmieci, specjalne pojemniki znacznie nam to ułatwią. Mieszkając w domu możemy w swoim ogrodzie stworzyć kompostownik na biologiczne odpadki. Oprócz segregacji śmieci powinniśmy zwrócić uwagę, ile ich wytwarzamy. W ograniczeniu wytwarzania zbędnych odpadów pomogą nam pojemniki wielorazowego użytku, metalowe słomki, materiałowe torby, ponowne wykorzystanie słoików i plastikowych pudełek.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie