telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

MIESZKANIE POD WYNAJEM

Lokalizacja

Mamy wolne mieszkanie lub kupiliśmy nowe w celu zainwestowania swoich oszczędności, dlatego decydujemy się na wynajem, który przyniesie nam zyski. Jednak na co trzeba zwrócić uwagę przygotowując mieszkanie pod wynajem?

 

Powinniśmy zwrócić uwagę w jakiej lokalizacji znajduje się nasze mieszkanie i do jakiej docelowo grupy najemców skierujemy ogłoszenie. Każdy z najemców będzie miał inne preferencje. Jeśli jest to mieszkanie w mieście, w którym znajdują się wyższe uczelnie, to z pewnością zwróci uwagę studentów, którzy cenią sobie tanie, czyste, zadbane oraz w pełni umeblowane mieszkania, wyposażone w sprzęt AGD, oraz posiadające dostęp do Internetu. Studenci częściej wynajmują wspólnie mieszkanie, niż w pojedynkę, dlatego zwrócą szczególną uwagę na układ mieszkania, dobrze jeśli pokoje byłyby w miarę małe, ale przestronne i o podobnym metrażu. Kuchnia z miejscem dla wszystkich osób oraz przestronna łazienka. Single, bezdzietne pary oraz biznesmeni mają nieco inne preferencję, oczekują od mieszkania wysokiego standardu wykończenia wraz z pełnym umeblowaniem i niezbędnym sprzętem AGD. Szukają często funkcjonalnych i przestronnych mieszkań składających się z salonu, kuchni, łazienki oraz jednej sypialni. Rodziny z dziećmi preferują znów duże mieszkania z kilkoma oddzielnymi pokojami, nie wymagają pełnego umeblowania, ponieważ zazwyczaj mają sporo własnych mebli, które będą chcieli ulokować w nowym mieszkaniu. Warto jednak zapewnić dużą szafę w zabudowie, aneks kuchenny oraz w pełni wykończoną łazienkę. Dodatkowym atutem dla rodzin będzie komórka lokatorska lub miejsce w piwnicy, w którym będą mogli przechowywać rowery, wózki i liczny sprzęt.

Remont mieszkania

Jeśli określimy docelową grupę najemców, to warto nieco odświeżyć mieszkanie lub wyremontować. Nie powinno odbyć się to po najmniejszych kosztach, ponieważ najemcy zwrócą szczególną uwagę na jakość i stan wykończenia. Również nie ma potrzeby inwestowania sporych sum, bo zwyczajnie się to nie opłaca. Mieszkanie powinno być stworzone tak byśmy sami zdecydowali się również na jego wynajem. Najlepiej wybrać neutralną kolorystykę ścian biel, beż, czy szarość. Postawić na wysokiej jakości panele oraz stworzyć funkcjonalną i jasną łazienkę. Szczególną uwagę trzeba poświęcić umeblowaniu mieszkania oraz dodatkom, bo to może zdecydować o zainteresowaniu przez najmujących. W holu idealnie sprawdzi się duża szafa w zabudowie oraz lustro. W łazience powinna znaleźć się niezbędna pralka, a w sypialni łóżko oraz szafa, natomiast kuchnie warto w pełni umeblować oraz wyposażyć w niezbędny sprzęt AGD, najlepiej w lodówkę, piekarnik, płytę indukcyjną, a jeśli mamy możliwość to również w mikrofalówkę i zmywarkę, co będzie dodatkowym atutem.

Nie możemy również zapomnieć o stole i krzesłach oraz kanapie z półką pod telewizor w salonie. By mieszkanie wydawało się bardziej przytulne warto powiesić zasłony oraz firanki, ułożyć na kanapie i łóżku poduszki, a na półce umieścić kwiatki. Pamiętajmy, że nie powinniśmy przesadzać z dodatkami, ponieważ najmujący zawsze dodają coś swojego, a to co nam się podoba niekoniecznie będzie w ich guście. Meble również powinny być zadbane, a najlepiej nowe, ponieważ stare, uszkodzone i o wątpliwej jakości mogą odstraszać potencjalnych zainteresowanych. Zanim wykonamy zdjęcia mieszkania, albo będziemy go prezentowali zainteresowanym, to bardzo ważne jest zadbanie o czystość, warto wcześniej umyć okna, podłogi, przetrzeć kurze oraz zabrać swoje prywatne rzeczy z mieszkania.

 

Decydując się na wystawienie oferty naszego mieszkania mamy możliwość skorzystania z biura nieruchomości, które zajmie się wystawieniem oferty, wykonaniem zdjęć, prezentacją mieszkania oraz przeprowadzi wynajmujących, jak i właściciela przez cały proces aż do zdania mieszkania lokatorom. Również możemy sami umieścić ofertę mieszkania na różnych stronach, jednak zanim to zrobimy konieczne jest wykonanie zdjęć, które mają duży wpływ na odbiór ogłoszenia przez zainteresowanych. Powinny być one dobrze doświetlone, ukazywać całe pomieszczenie, które jest uporządkowane i przejrzyste. Bardzo ważne jest sporządzenie treści oferty, która powinna w sposób uczciwy prezentować mieszkanie i przekazać jak najwięcej informacji, by uniknąć ciągłych telefonów z powtarzającymi się pytaniami. Istotny jest tytuł, w którym powinno znajdować się co dokładnie chcemy wynająć oraz w jakiej lokalizacji. Powinniśmy zamieścić cenę całkowitego kosztu wynajmu oraz oszacować przybliżony koszt mediów na podstawie poprzednich rachunków. W treści powinna się znaleźć także wysokość kaucji. W opisie naszego mieszkania konieczne jest podkreślenie metrażu, piętra, dostępnych mediów, miejsca parkingowego, ilości pomieszczeń wraz z opisem ich wykończenia oraz wyposażenia. Powinniśmy również opisać lokalizację w jakiej znajduje się mieszkanie, dokładny opis osiedla, jak i dostępnych udogodnień, sklepów, środków komunikacji, czasu dojazdu do głównych dróg lub miast przekona niejednego najemcę.

 

Jeśli znajdziemy wynajmujących to bardzo ważne jest sporządzenie umowy najmu, która dokładnie określi warunki na jakich wynajmujemy mieszkanie. Powinniśmy wszystko dokładnie uzgodnić z wynajmującymi.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie