telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

LEPIEJ KUPIĆ CZY WYNAJĄĆ MIESZKANIE?

Analiza sytuacji finansowej

Wiele młodych ludzi planuje jak najszybciej się usamodzielnić, dlatego decydują się na wyprowadzkę z rodzinnego domu. Jednak by tego dokonać potrzebna jest im nieruchomość w której mogą zamieszkać. Stoją wtedy przed jedną z pierwszych poważnych decyzji w swoim życiu: postawić na zakup czy najem mieszkania? Którą opcję wybrać by nie wpędzić się w kłopoty finansowe?

 

 

Przed pójściem „na swoje” konieczne jest przeanalizowanie własnej sytuacji materialnej. Rzadko zdarza się by w młodym wieku mieć odłożone fundusze na zakup mieszkania za gotówkę. Pojawia się wtedy pytanie czy mamy możliwość zaciągnięcia kredytu hipotetycznego lub stać nas na opłacanie kosztu najmu. Jeśli mamy obie możliwości musimy postanowić co tak naprawdę będzie dla nas korzystniejsze. Oba rozwiązania mają wiele zalet jak i wad. Podjęta decyzja nie powinna być uzależniona tylko od sytuacji finansowej, ale również od naszego trybu życia. Jak teraz wygląda nasza codzienność oraz jakie mamy plany na przyszłość. Powinniśmy sami zdecydować co będzie dla nas najlepsze, niekoniecznie kierując się zdaniem innych lub trendami.

 

 

Najem jest niezwykle wygodny i korzystny dla osób, które stale się rozwijają i podróżują. W każdej chwili można zmienić miejsce zamieszkania wraz z pracą. Jeśli okolica nam się znudzi, nieruchomość nie będzie już spełniała naszych potrzeb albo trafimy na uciążliwych sąsiadów to nie jesteśmy przywiązani do jednej lokalizacji. Daje to szereg możliwości, więc jeśli nie wiemy czym będziemy zajmować się za parę lat to lepiej coś wynająć niż kupować. Najmując mieszkanie płacimy tylko czynsz i media, nie interesują nas dodatkowe koszty związane z posiadaniem mieszkania takie jak podatki, remonty czy rata kredytu. Jest to istotną zaletą, ponieważ zobowiązanie wobec banku może stać się dodatkowym balastem trzymającym nas w jednym miejscu. Wiąże się ono również z ryzykiem egzekucji komorniczej, jeśli w skutek nieszczęśliwych wydarzeń losowych nie będziemy w stanie spłacać raty kredytu.

Decyzja o zakupie mieszkania

Po stronie wynajmującego, czyli właściciela nieruchomości, leżą wszystkie naprawy i remonty związane z mieszkaniem, które to nie powstały z winy najemcy. Niestety minusem takiego rozwiązania jest czekanie czasem kilka tygodni aż wynajmujący coś załatwi i naprawi. Każdą zmianę w mieszkaniu musimy konsultować z właścicielem, nie możemy dowolnie go przemalować a czasem nawet urządzić, każdy inwazyjny element w mieszkaniu wymaga zgody. Nierzadko również nie mamy możliwości posiadania zwierząt, ponieważ właściciele często się nie zgadzają.  Nawet jeśli uzyskamy takie pozwolenie to nie mamy pewności jak długo będziemy mieszkać w danym miejscu i czy w nowym mieszkaniu wynajmujący będzie przychylny na zwierzęta.

 

 

Pieniądze które wydamy na najem mieszkania nigdy nam się nie zwrócą, a mieszkanie nie stanie się nasze. Jest to istotną wadą, ponieważ czynsz, który przeznaczamy na najem mieszkania mógłby pokryć naszą ratę kredytu. Kupno mieszkania za gotówkę jest najlepszą z możliwych opcji. Niestety mało kto może sobie na to pozwolić, więc jeśli zdecydujemy się na zakup jesteśmy zdani na wieloletni kredyt hipoteczny, po którego spłacie mieszkanie stanie się w pełni nasze.

Kredyt jest dużym obciążeniem finansowym na wiele lat, ale również psychicznym balastem. Co jeśli stracimy źródło dochodu i nie damy rady spłacać rat? Jesteśmy również przywiązani już do jednego miasta przez co możliwości zmiany miejsca pracy są mocno ograniczone lub wiążą się z dalekim dojazdem. Jednak posiadanie własnego kąta jest marzeniem wielu osób. Własne mieszkanie da nam poczucie prywatności, stabilności i niezależności.

 

 

Sami decydujemy o remontach, dodatkach czy posiadaniu zwierząt, ale niestety musimy też pamiętać, że utrzymanie mieszkania jest w pełni na naszej głowie. Oprócz opłaty mediów musimy również wziąć pod uwagę ubezpieczenie mieszkania czy ewentualne naprawy usterek. Jeśli kupiliśmy mieszkanie to jesteśmy w pełni jego właścicielami co powiększa nasz majątek. Najmując mieszkanie przez kilkadziesiąt lat nie mamy do niego żadnych praw własności. Fundusze które zainwestowaliśmy w mieszkanie nigdy nie przepadną, są dobrze ulokowane i w sytuacji, kiedy będziemy chcieli zmienić miejsce zamieszkania to naszą nieruchomość zawsze można sprzedać lub wynająć by zysk z czynszu przeznaczyć na oszczędności lub spłatę raty kredytu.

 

 

Kupno jak i najem mieszkania ma swoje zalety i wady, które zależą tylko i wyłącznie od naszych planów na życie. Musimy pamiętać, że decydując się na kredyt hipoteczny lepiej czasem poczekać by mieć pewną i stabilną sytuacje finansową a w tym czasie wynajem mieszkania będzie dla nas bardzo korzystną opcją. Również, jeśli nie mamy planów pozostania na dłużej w jednym mieście albo nie potrafimy znaleźć atrakcyjnego mieszkania na sprzedaż w lokalizacji która nas interesuje.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie