telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

DOM NA WSI CZY MIESZKANIE W MIEŚCIE?

Miasto

Decydując się na zakup własnego kąta zastanawiamy się niejednokrotnie czy wybrać mieszkanie w mieście, czy może dom poza nim. Jest to trudna decyzja i wymagająca dobrego przeanalizowania. Na początku warto się jednak zastanowić jaki tryb życia preferujemy i wiedliśmy do tej pory by nowe miejsce zamieszkania ułatwiało nam codzienne funkcjonowanie, a nie go utrudniało.

 

Miasto otwiera przed nami wiele perspektyw, towarzyszą temu liczne miejsca zamieszkania, których wciąż przybywa. Niewątpliwą zaletą mieszkania w mieście jest łatwość przemieszczania się. Na każdym kroku znajdują się przystanki, z których co kilka, albo kilkanaście minut odjeżdża autobus. W mieście zdecydowanie łatwiej znaleźć pracę, szeroki wachlarz ofert umożliwia to każdemu. Również ważnym aspektem jest infrastruktura edukacyjna, która daje nam oraz dzieciom kształcenie się w dowolnym kierunku bez konieczności dojeżdżania kilkudziesięciu kilometrów z miejsca zamieszkania, tracąc przy tym tak cenny czas. W mieście na każdym rogu znajdziemy mnóstwo sklepów, galerii, restauracji, kin oraz innych placówek kulturalnych. Wychodząc do klubu ze znajomymi nie musimy się przejmować transportem do domu, dlatego łatwiej będzie nam zdecydować się na spontaniczny wypad. Dużym plusem posiadania mieszkania jest brak zmartwień o zewnętrzne prace remontowe, koszenie trawy czy odśnieżanie chodnika, również nie musimy przejmować się ogrzewaniem, ponieważ wszystko jest uwzględnione w comiesięcznym czynszu.

 

Istotną wadą mieszkania w mieście jest ciągły hałas oraz dynamika, która z pewnością będzie przeszkadzała osobom ceniącym spokój i ciszę. Możemy mieć również uciążliwych sąsiadów zaraz za ścianą, którzy będą imprezowali do czwartej nad ranem, gdy my musimy wstać o szóstej do pracy. Planując remont lub imprezę również musimy mieć na uwadze innych mieszkańców. Istotnym minusem jest brak miejsc parkingowych, co wiążę się z dodatkowym kosztem wykupienia miejsca na nasze samochody.

Wieś

Do zamieszkania na wsi przekonuje przede wszystkim otaczająca zieleń i przestrzeń. Sami decydujemy, jak ma wyglądać nasz dom, co ważne za taką samą kwotę co małe mieszkanie w mieście, mamy sporo większy dom z ogrodem. Za ścianą nie ma uciążliwych sąsiadów, znajdują się zazwyczaj nieco dalej, dlatego nie musimy się przejmować zakłócaniem ciszy przez innych, ale również organizując imprezę nie musimy się martwić, że będziemy komuś przeszkadzać. Jeśli mamy dzieci lub zwierzęta, to dużą zaletą jest własny ogród, nie musimy schodzić z piątego piętra z wózkiem, by gdziekolwiek wyjść. Dziecko może się bawić samo w piaskownicy, podczas gdy pracujemy na zewnątrz lub w domu. Jeśli nie mamy czasu na dłuższy spacer z psem, to możemy swobodnie go wypuścić na zewnątrz, by mógł się wybiegać. W sezonie możemy cieszyć się świeżymi warzywami i owocami z naszego ogródka, bez konieczności wychodzenia do sklepu. Mieszkanie na wsi nie oznacza zawsze utrudnienia w komunikacji i braku sklepów, co prawda raczej nie spotkamy dużych centrum handlowych, ale znajdą się małe sklepiki często ze świeżą żywnością od rolników. Wybierając działkę sami decydujemy jak daleko możemy się znajdować od przystanku oraz szkoły, przedszkola, dlatego jesteśmy świadomi od początku czy samochód jest niezbędny do przemieszczania się, a może wystarczy rower, który wpłynie dobrze na kondycję.

Istotną wadą mieszkania na wsi jest dojazd do pracy czy centrum większych miast, z pewnością stracimy trochę czasu, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi jak często musimy daleko dojeżdżać. Komunikacja miejska kursuje rzadziej, a samochód zawsze może się zepsuć. Dla osób pracujących zdalnie nie będzie to większa przeszkoda. Również nie znajdziemy pod ręką galerii, kina, siłowni czy centrum kultury i rozrywki. Będzie się to wiązało z dojazdem oraz wcześniejszym zaplanowaniem dnia. Kolejnym minusem są naprawy, pielęgnacja ogrodu, bieżące remonty, które są tylko i wyłącznie na naszej głowie. Musimy być również świadomi, że droga w zimę nie zawsze będzie odśnieżona, a naprawa zerwanych linii energetycznych potrwa nieco dłużej.

 

Decyzja, gdzie zamieszkamy może być czasem trudna, a nasze wyobrażenia niezgodne z rzeczywistością. Konieczne jest przemyślenie wad i zalet oraz tego jak sobie z nimi poradzimy. Przede wszystkim powinna być to decyzja zgodna z nami, a nie obowiązującymi trendami lub dobrymi radami innych.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie