telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

CZYM JEST FLIPPING NIERUCHOMOŚCI?

Czy warto postawić na flipping nieruchomości?

Często zastanawiamy się, w jaki sposób zainwestować swój kapitał, istnieje wiele możliwości jednak najczęściej wybieraną jest inwestycja w nieruchomości. Można na wiele sposobów inwestować swój kapitał na rynku nieruchomości, jednak od niedawna w Polsce swoją popularność zyskał house flipping, który przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych.

 

Kupno nieruchomości w okazyjnej cenie najczęściej mieszkania bądź domu, który wymaga generalnego remontu lub odświeżenia, przez co wartość mieszkania znacznie wzrośnie i możliwe będzie sprzedanie go z zyskiem. Czasem, aby podnieść wartość mieszkania wystarczy zmienić układ funkcjonalny pomieszczeń, niektórzy inwestorzy nie wykonują remontów w nabytych po niskiej cenie nieruchomościach, tylko zadowalają się różnicą między kupnem a sprzedażą.

 

Flipping może wydawać się pozornie łatwym pomysłem na biznes, jednak wymaga dobrej znajomości rynku nieruchomości oraz branży budowlanej. Daje możliwość zarobienia od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak zysk z flipów jest uzależniony w dużej mierze od kwoty, za jaką kupimy mieszkanie, czasu oraz kosztu prac remontowych, lokalizacji, kosztów prawnych, czasu sprzedaży. Początkowo w ciągu roku możemy sprzedać od około trzech do czterech flipów, jest to zależne głównie od tego, czy decydujemy się wykonać remont czy też nie, jednak należy pamiętać, że działając na szerszą skalę jesteśmy zobowiązani do założenia działalności gospodarczej i odprowadzania adekwatnych podatków.

Kup tanio, sprzedaj drożej

Flip bez remontu to kupno mieszkania po cenie niższej niż rynkowa i sprzedanie go po nadal niskiej cenie jednak z korzyścią dla nas. Takie mieszkania należy bardzo szybko sprzedać, jednak wcześniej warto je wysprzątać oraz zrobić profesjonalną sesję zdjęciową, aby zachęcić potencjalnych kupujących. Zakup flipa do remontu wiąże się z dłuższym procesem, kupione po zaniżonej cenie mieszkanie należy odświeżyć lub przeprowadzić niewielki a czasem nawet generalny remont. Mimo tego, że taki flip wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, to przynosi znacznie wyższy zysk, jeśli dobrze obliczymy koszty.

 

Również jest możliwy flip mieszkań z rynku pierwotnego, jest on znacznie mniej kłopotliwy pod względem remontu, ale i też trudniej znaleźć mieszkanie korzystne cenowo, które nie było wcześniej zamieszkane. Ofert mieszkań do flippingu nie należy szukać na popularnych portalach ogłoszeniowych, ponieważ atrakcyjne oferty znikają bardzo szybko, a czasem nawet nie są dodawanie na takie portale. Aby znaleźć mieszkanie w niskiej cenie należy rozglądać się na aukcjach i przetargach komorniczych albo podjąć współpracę z biurem nieruchomości, które poinformuje nas zaraz, gdy znajdzie się u nich atrakcyjna cenowo nieruchomość z potencjałem.

Najłatwiej wdrożyć się do flipping mają osoby, które już kiedyś pracowały w branży budowlanej czy nieruchomości, dzięki zdobytym doświadczeniom łatwiej jest takim osobą znaleźć perełki, oszacować koszt remontu oraz zaplanować wszystkie prace. Osoby bez większego doświadczenia również mogą sobie dobrze poradzić, jednak wcześniej warto śledzić na bieżąco rynek nieruchomości, pozyskać potrzebną wiedzę z Internetu oraz książek, jak i zasięgnąć jej u fachowców w tej branży. Należy szukać mieszkań o bardzo wysokim potencjale inwestycyjnym, kupujący szczególnie zwracają uwagę na lokalizację, piętro, na którym znajduje się oraz czy mieszkanie posiada balkon, taras. Cena jest bardzo ważna, musi być znacznie niższa od aktualnej ceny rynkowej, warto w miarę możliwości negocjować ją podczas zakupu na swoją korzyść.

 

Mieszkania w bardzo niskich cenach często są obciążone hipotekami lub innymi problemami prawnymi, warto zaznajomić się z przepisami oraz mieć sprawdzonego prawnika. Przed zakupem dokładnie oszacujmy koszty remontu, nie warto od początku nastawiać się na bardzo duże zyski, aby się nie rozczarować, po zakupie koniecznie skorzystajmy ze sprawdzonej ekipy remontowej. Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu ogłoszenia i wykonaniu profesjonalnych zdjęć, które zachęcą do zakupu.

 

Decydując się na rozpoczęcie inwestowania swojego kapitału w flipping, należy pamiętać, że wymaga to sporo wolnego czasu, obszernej wiedzy o rynku nieruchomości oraz pracach remontowych. Warto również mieć sprawdzoną ekipę remontową, która szybko i dokładnie wykona remont oraz właściwie oceni koszty wszystkich prac. Należy również pamiętać, że flipping nie zawsze może wygenerować zysk, którego oczekujemy. Remont mieszkania może zjeść cały zysk ze względu na zbyt wysoką cenę, którą zapłaciliśmy za lokal, również może stać się to mało opłacalne ze względu na długi okres remontu i późniejsze trudności w szybkiej sprzedaży, przez co w skali roku dochód z flipa będzie nieopłacalny.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie