telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

CZY WARTO ZDECYDOWAĆ SIĘ NA DOM PARTEROWY?

Wybór domu

Jeżeli posiadamy działkę w wymarzonym miejscu do zamieszkania, to pora zastanowić się jaki rodzaj domu wybrać, parterowy, czy piętrowy?

 

Wybierając dom musimy zwrócić uwagę na nasze aktualne potrzeby, ale też na przyszłe co do użytkowania domu, ponieważ z biegiem czasu mogą się one zmieniać. Od niedawna na popularności zyskują domy parterowe, gdyż są znacznie tańsze w budowie oraz często cieszą się nowoczesnym wyglądem. Zaletą domów jednokondygnacyjnych jest brak schodów i rozkład wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie co sprzyja utrzymaniu w domu rodzinnej atmosfery, ponieważ wszyscy spędzają czas razem na jednym poziomie, a nie mijając się na schodach.

 

Domy parterowe są przeznaczone dla każdego, ale najbardziej docenią je osoby starsze i z problemami ruchowymi, bo nie muszą się wspinać po schodach na piętro do sypialni, a także wszystkie pomieszczenia są pod ręką, ułatwiając komunikację i zapobiegając wykluczeniu takiej osoby z życia rodzinnego. Domy jednokondygnacyjne docenią rodziny z małymi dziećmi, ponieważ rodzice nie muszą montować na schodach dodatkowych barierek z obawy, że dziecko spadnie i zawsze mają swoje pociechy na oku. Jednak nie dla każdego dom parterowy może być wygodną opcją, rodziny wielopokoleniowe zdecydowanie lepiej będą się czuły w domach wielokondygnacyjnych, dzięki czemu każda z rodzin zachowa odrobine prywatnej przestrzeni. Duże rodziny, jak i te posiadające już dzieci w nastoletnim wieku, którym przyda się odrobina prywatności lepiej poczują się w piętrowym domu, który często będzie miał większą przestrzeń.

Przeznaczenie działki

Domy parterowe wymagają w miarę dużej działki ze względu na większą powierzchnię niż ten sam dom piętrowy. Wiąże się to z kosztem zakupu jak i trudniejszym znalezieniem dużej, atrakcyjnej działki. Oczywiście można wybudować dom na ciasnej i wąskiej posesji wśród innych budynków, ale zabraknie w takim wypadku miejsca na taras i duży ogród, który uatrakcyjnia dom i wydłuża jego przestrzeń. Istotne przy wyborze działki pod dom parterowy jest sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego, ponieważ nie zawsze może on uwzględniać budowę domu jednokondygnacyjnego bez specjalnych wymogów co do bryły i spadu dachu.

 

Przez rozłożenie wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji znacznie trudniej jest zaplanować prostą bryłę, która jednocześnie będzie miała funkcjonalne wnętrze. Decydując się na większy metraż będzie konieczne stworzenie bardziej skomplikowanej budowli z kilku brył, co wiąże się z większym i bardziej skomplikowanym dachem. Dom parterowy jest również bardziej narażony na utratę ciepła ze względu na większą powierzchnię zewnętrznych ścian, przez co rachunki za ogrzewanie będą nieco wyższe.

Mimo wad domy parterowe mają zdecydowanie więcej zalet, jedną z nich jest szeroki wybór projektów w dowolnych stalach architektonicznych, co pozwoli nam wybrać odpowiedni projekt w naszym guście uwzględniając wszystkie aktualne jak i przyszłe potrzeby domowników. Budowa domu parterowego jest tańszym rozwiązaniem niż budowa domu piętrowego, ponieważ decydując się na jedną kondygnację oszczędzamy na oknach dachowych, schodach, dodatkowej przestrzeni na klatkę schodową, kolejnej kondygnacji, balkonach. Co ważne czas budowy jest krótszy niż w przypadku domu piętrowego.

 

Domy jednokondygnacyjne cieszą się zdecydowanie lepszą funkcjonalnością dzięki rozkładowi wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, ułatwia i usprawnia to przemieszczanie się w domu bez konieczności pokonywania schodów, które dla niektórych mogą być uciążliwe. W domach parterowych zdecydowanie łatwiej zaplanować otwartą przestrzeń i łączyć z sobą pomieszczenia. Również dużą zaletą jest wybór większych okien, które wydłużają dom o taras lub piękny ogród co pozwala być bliżej natury. Niezastąpione w kuchni może stać się wyjście na taras, który w okresach letnich stanie się sezonową jadalnią. Domy parterowe mimo jednej kondygnacji często posiadają strych, do którego prowadzą rozkładane schody, jest to dodatkowa przestrzeń na przechowywanie rzeczy, których nie używamy na co dzień. Jeżeli uwzględnimy w projekcje możliwość przyszłościowego zaadaptowania strychu, to możemy w razie potrzeby uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową.

 

Podczas decyzji budowy domu szczególnie ważne jest uwzględnienie potrzeb rodziny, które się będą zmieniać z biegiem czasu. Dom parterowy świetnie sprawdzi się dla rodziny wychowującej dzieci, ale również będzie funkcjonalny za kilkadziesiąt lat, kiedy rodzice się zestarzeją. Warto pamiętać, że dom parterowy zawsze można rozbudować o kolejne piętro, jeśli rodzina znacząco się powiększy.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie