telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

CZY WARTO KUPIĆ NIERUCHOMOŚĆ NA ŚLĄSKU?

Stojąc przed wyborem miejsca, w którym kupimy nieruchomość, bierzemy pod uwagę różne aspekty, między innymi: lokalizację, cenę, możliwości zawodowe i kształcenia. Decyzję należy podjąć z pewnością i pełnym przekonaniem tak, by za jakiś czas stwierdzić, że było warto i była to dobra decyzja.

 

Śląsk posiada najwyższy stopień gęstości zaludnienia w kraju, a Katowice są 11 miastem w kraju pod względem liczby ludności. Znaczy to tyle, że ludzie tu mieszkają i dalej chcą mieszkać. Śląsk to tradycja i kultura, nie tylko rodzina i monotonna, ale także obca i zróżnicowana, bowiem w województwie zamieszkuje sporo obcokrajowców zza naszych najbliższych granic, co daje nam możliwość poznania tego, co początkowo może wydawać się obce. Ślązacy z mocnym zamiłowaniem dbają o swoje tutejsze tradycje. Ten obszar znany jest ze słynnej na całą Polskę pysznej i regionalnej kuchni. W końcu każdy choć raz słyszał o wodzionce czy tradycyjnym niedzielnym śląskim obiedzie – roladzie, modrej kapuście i kluskach śląskich. Pielęgnowana od pokoleń jest tutaj także umiejętność posługiwania się gwarą śląską. Nie brakuje tu domostw, w których mieszkańcy na co dzień między sobą posługują się językiem śląskim.

 

Województwo Śląskie może pochwalić się również największą w Polsce aglomeracją. Dzięki temu duże miasta znajdują się obok siebie i są ze sobą dobrze skomunikowane, daje to większe możliwości zatrudnienia i dostępność kształcenia, bowiem wyjeżdżając z jednego miasta, natychmiast wjeżdżamy do drugiego. Katowice stanowią jeden z największych ośrodków gospodarczych w kraju, więc mieszkańcy powinni być spokojni o znalezienie odpowiedniej posady zgodnej z ich preferencjami i możliwościami. Województwo Śląskie może posiada wysoki wskaźnik urbanizacji. Zachowując przy tym również dbałość o wsie oraz mniejsze miasta nieco oddalone od centrum województwa, które też stanowią jego ważną i integralną część.

W Śląskiem możemy być dumni z dużej oferty oświatowej oraz naukowej. Bogata liczba szkół wszelkiego rodzaju oraz 34 uczelnie wyższe. To wszystko daje nam możliwość kształcenia się właściwie w każdym kierunku. Jest to korzystne także w spojrzeniu inwestycyjnym – jest spory popyt na mieszkania i pokoje do wynajęcia. Jednak by czerpać zyski z wynajmu mieszkania nie trzeba kupować go wyłącznie w mieście akademickim. Nie brakuje tu turystów, którzy nasz region tratują jako przystanek przed dalszą podróżą lub jako główny jej cel.

 

W granicach województwa znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia, do których dotarcie nie zajmie nam wiele czasu. Mamy góry i liczne zbiorniki wodne. Nie brakuje również lasów, które dają możliwość obcowania z naturą na weekendowym wyjeździe. Jeśli jednak ktoś preferuje zwiedzanie w miejskim stylu, Śląsk zachęca sporą ilością zabytków. Przykładem może być chociażby Zamek w Ogrodzieńcu czy Sanktuarium na Jasnej Górze. Województwo Śląskie jest położone przy granicy z dwoma państwami: Z Czechami oraz Słowacją. Daje to mieszkańcom ogromne możliwości zagranicznych podróży, które ze względu na bliskość granicy nie muszą być wcale długie. W województwie funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta komunikacja miejska z pomocą, której można dojechać właściwie wszędzie. Transport kolejowy, autobusowy czy tramwajowy jest tu na bardzo wysokim poziomie. Znajduje się tu także międzynarodowy port lotniczy Katowice- Pyrzowice, dzięki któremu również i dalsze zakątki świata nie będą nam aż tak odległe. Śląsk stanowi istny raj dla osób kochających podróże. Nieruchomość zakupiona w takim miejscu jest niemal gwarancją dobrze ulokowanych oszczędności, nie tylko na wynajem, ale także na użytek własny.

Nieruchomości, które wbrew temu co mogłoby się wydawać po ilości zalet województwa, wcale nie należą do grupy najdroższych w kraju. Biorąc pod uwagę sąsiednie miasta wojewódzkie na przykład: Wrocław i Kraków, ceny mieszkań w Katowicach można uznać za niskie. Ze względu na wspomnianą już wcześniej aglomerację, nie trzeba kupować mieszkania w samym mieście wojewódzkim, a na przykład w sąsiednim Sosnowcu, gdzie ceny są jeszcze niższe, a od Katowic dzieli go zaledwie 10 minut samochodem lub jeśli preferujemy komunikację miejską, dotarcie nią do celu też nie stanowi problemu. Lokalizację można wybrać typowo według swoich prywatnych upodobań. Rynek nieruchomości jest tu bardzo zróżnicowany. Nieruchomości dostępne są zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Nie brakuje mieszkań w kamienicach, familokach czy blokach z wielkiej płyty, a także w nowo wybudowanych przez deweloperów apartamentowcach.

 

W takim razie czy warto kupić nieruchomość na Śląsku? Oczywiście, że tak. Zarówno jako inwestycję – mieszkanie na wynajem dla turystów czy studentów, których tu nie brakuje, jak i ulokowanie swoich oszczędności w dobre miejsce do zamieszkania i rozwoju osobistego lub okazjonalnego odwiedzania i czerpania garściami ze wszelkich dostępnych i wspomnianych wcześniej udogodnień. Panuje tu bowiem doskonały balans między miejskim zgiełkiem, a wyciszającym kontaktem z naturą. Można tu z łatwością odkrywać świat podróżując czy kształcąc się. Śląsk bez wątpienia jest regionem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie