telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

BUDOWA DOMU EKO

Energooszczędność w domu

Ekologiczne domy są dla osób, które pragną dbać o otaczające środowisko, ale również mają chęć wprowadzenia innowacyjnych technologii i materiałów, dzięki którym zaoszczędzą na bieżących rachunkach.

 

W obecnych czasach, gdy energia staje się coraz cenniejszym towarem, pragniemy by nasze domy były energooszczędne. Podczas budowy domu zastanawiamy się niejednokrotnie z jakich materiałów go wykonać oraz jakie ogrzewanie zastosować, żeby najmniejszym kosztem dla środowiska utrzymać ciepło w domu oraz sprawić, że koszty jego budowy będą niskie.

 

Podczas tworzenia projektu naszego wymarzonego domu musimy zwrócić uwagę na konstrukcję budynku, zwarta bryła najczęściej o prostokątnym, kwadratowym bądź w literę „L” kształcie pozwoli uniknąć wychładzania domu, ciepłe powietrze wydostaje się górą więc najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybranie dachu płaskiego bądź jednospadowego, dwuspadowego.

 

Etap planowania rozkładu pomieszczeń jest niezwykle ważny, jeśli planujemy salon z dużymi oknami warto usytuować go od strony południowej co zapewni maksymalny dostęp światła dziennego i zminimalizuje wychładzanie pomieszczeń znów łazienkę, schowki i inne pomieszczenia gospodarcze warto usytuować od strony północnej domu, ponieważ te pomieszczenia nie potrzebują dużych okien a ze względu na rzadkość korzystania z nich nie potrzebują też dużej ilości światła.

 

Podczas wyboru materiałów do stworzenia domu musimy zwrócić uwagę czy ich wytwarzanie jest energochłonne, dlatego warto zdecydować się na materiały w 100% pochodzenia naturalnego.

Rodzaje domów

Dom z bali

 

Domy z bali są nie tylko ekologiczne, ale również posiadają niezwykły urok wizualny. Bale tworzone są zazwyczaj z drzew liściastych i iglastych o średnicy 10 cm do 35 cm. Do wybudowania takiego domu potrzebne jest jedynie wylanie betonowych fundamentów a reszta prac związana jest głównie z przygotowaniem drewna, niestety domy te same w sobie nie spełniają standardów izolacji termicznej, dlatego konieczne jest ich ocieplenie, znów dużym plusem jest wybór dowolnego ogrzewania i szybkość postępowania prac budowlanych. Domy z bali mają zdrowy wpływ na ich mieszkańców dzięki naturalnym olejkom eterycznym i żywicy znajdującej się w drewnie, która uwalnia się z czasem.

 

 

Dom modułowy

 

Niezwykle szybkimi w budowie a zarazem ekologicznymi są właśnie domy modułowe. Na placu budowy powstaje tylko szkielet domu i zostają do niego montowane już gotowe elementy, które powstają w specjalnych zakładach produkcyjnych dzięki czemu zostaje ograniczona do minimum emisja szkodliwych pyłów i substancji do środowiska. Materiały które stosowane są do budowy dzięki wcześniejszemu przygotowaniu w fabryce posiadają certyfikaty. Nie powinniśmy się martwić o trwałość tych domów, wbrew pozorom są bardzo trwałe i tanie w porównaniu do domów drewnianych.

dom

Dom z gliny

 

Ekologicznymi a zarazem naturalnymi są domy wykonane z gliny, niestety w Polsce nadal mało popularne i niesłusznie kojarzone z gliniankami. Do budowy domu w miarę możliwości wykorzystywana jest glina znajdująca się już na działce, zostaje zmieszana z słomą i po specjalnej obróbce powstają w pełni ekologiczne pustaki. Najpierw powstaje szkielet domu często wykonany z drewna lub metalu później jest on wypełniony pustakami dzięki czemu domy są bardzo ciepłe. Czas wykonania jest bardzo szybki jednak nie każdy może chcieć zdecydować się na wybór glinianego domu z względu na estetykę, na szczęście można wykonać specjalną elewację lub położyć tynki na bazie siarki.

 

 

Eko wykończenie

 

Podczas doboru materiałów do wykończenia nadal powinniśmy kierować się naturalnymi elementami, w zależności jaki chcemy uzyskać efekt wizualny domu. Do wykonania dachu możemy użyć dachówki ceramicznej jednak bardziej ekologiczna jest strzecha trzcinowa która jest bardzo wytrzymała, lecz kosztowna podobnie jak blacha miedziana czy naturalny łupek. Tańszym a zarazem równie wytrzymałym rozwiązaniem są gonty drewniane lub zielone dachy, które bardzo dobrze izolują dom przed ciepłem oraz zimnem, jednocześnie oczyszczając powietrze. Wybierając wykończenie wnętrza warto zdecydować się na naturalne drewniane elementy czy meble, bardzo trwałym a zarazem eleganckim wyglądem cechują się drewniane podłogi, które są niezwykle ekologiczne a zarazem biodegradowalne. Warto jednak pamiętać, że drewno musi zostać zaimpregnowane naturalnymi środkami.

 

 

Ogrzewanie

 

Ekologiczny dom nie powinien być ogrzewany paliwami kopalnymi, lepiej zdecydować się na biomasę, która jest bardziej przyjazna środowisku choć nadal nie rozwiązuje problemu zanieczyszczenia powietrza, jest również znacznie tańszym i powszechnie dostępnym rozwiązaniem. Pompa ciepła jest w pełni ekologicznym urządzeniem, część energii dostarczanej jest odnawialna a ona sama jest zasilana przez prąd. Dobrym wyborem jest również piec gazowy, nie uwalnia szkodliwych substancji do atmosfery i jest stosunkowo tani.

 

 

Koszt budowy

 

Trudno jednoznacznie określić, ile wyniosą koszty budowy ekologicznego domu wszystko zależy od ceny materiałów, prac budowlanych, powierzchni domu oraz zastosowanych w nim proekologicznych rozwiązań. Nie zawsze budowa ekologicznego domu będzie tańszą opcją, ale zastosowane w nim rozwiązania pozwolą obniżyć znacząco bieżące rachunki. Możliwe jest również uzyskanie dofinansowania na ekologiczne rozwiązania, zredukują wydatki nawet do tego stopnia, że budowa eko domu wyda się tańsza od tradycyjnej inwestycji.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie