telefon
+48 692 348 575
strzałka w lewo

powrót do listy aktualności

BUDOWA CZY ZAKUP DOMU

Świadomość budowy

Wiele rodzin oraz par marzy o zamieszkaniu w własnym domu, z dużym ogrodem, tarasem oraz własnym garażem. Jednak na początku jest postawiona przed trudną decyzją czy wybudować własny dom, a może kupić gotowy? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety oraz jest uzależniona od naszych oczekiwań, możliwości finansowych oraz czasu jaki jesteśmy w stanie poświęcić na budowę bądź remont.

 

Budując nowy dom niewątpliwie dużo zaoszczędzimy w porównaniu do kupna gotowego, jednak mimo wszystko nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile wyniosą nas w całości koszty, jednak plusem jest możliwość rozłożenia ich w czasie. Budowa nowego domu trwa zdecydowanie dłużej i kosztuje nas więcej czasu oraz nerwów.

 

Wszelkie sprawy związanie z pozyskiwaniem niezbędnych dokumentów i pozwoleń na budowę są na naszej głowie. Wiąże się również z trudnymi decyzjami w doborze materiałów, wykonawców jak i kontrolą prawidłowego postępu prac. Mimo to możemy stworzyć swój wymarzony dom wedle własnego projektu lub gotowego na który razem z architektem naniesiemy korzystne dla nas zmiany.

 

Od początku mamy możliwość świadomego wyboru materiałów budowlanych najwyższej jakości, zastosowania korzystnych rozwiązań, które pozwolą nam oszczędzić energię oraz wodę. Sami tworzymy swoją wymarzoną aranżację wnętrza z innowacyjnymi technologiami, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie.

 

Również istotna jest lokalizacja, w której znajdzie się dom, w przeciwieństwie do kupna gotowego mamy na nią wpływ przy wyborze działki. Wybudowany przez nas dom, będzie miał wykonane wszelkie instalacje w miejscach, które sami wybierzemy. Stanowi to spore ułatwienie w przypadku ich wymiany bądź naprawy.

Istota kupna

Kupując dom z rynku wtórnego widzimy co kupujemy oraz wiemy jaka będzie ostateczna cena jego zakupu. Możemy kupić dom nadający się do remontu i urządzić go wedle własnego gustu albo zdecydować się na zakup w pełni wyposażonego, wyremontowanego domu. Niezmierną zaletą kupna domu jest możliwość wprowadzenia się do niego niemal od razu, jeśli wymaga remontu możemy stopniowo go wykonywać już mieszkając. Nie musimy również przechodzić przez stresujący proces budowy i załatwiania wszelkich formalności z nią związanych, oszczędzamy sporo czasu a najważniejszym dokumentem jest dla nas akt notarialny.

 

Niestety zakup domu z rynku wtórnego też ma kilka wad najbardziej istotną jest to, że tak naprawdę nie wiemy, jak przebiegał proces budowy, z czego dom jest wykonany i jak biegną instalację, jeśli poprzedni właściciele nie gromadzili niezbędnej dokumentacji. Może być to kłopotliwe podczas planowanych remontów lub awarii instalacji. Nie mamy większego wpływu na zastosowane rozwiązania w domu, układ pomieszczeń, wybór materiałów budowlanych przez co dom nigdy nie będzie w pełni spełniał naszych oczekiwań.

 

Kupno domu z rynku pierwotnego od dewelopera oszczędza nam niezbędnych remontów. Możemy zakupić dom pod klucz lub w stanie surowym co daje na możliwość urządzenia wnętrza w dowolny sposób.

budowa

Dostajemy również pełną dokumentacje projektu domu oraz instalacji, dzięki czemu wymiana niektórych elementów lub naprawa jest znacznie łatwiejsza i szybsza. Również mamy pewność z czego jest nasz nowy dom wykonany. Niestety istotną wadą jest cena domu z rynku pierwotnego, która jest znacznie wyższa niż kupno domu z rynku wtórnego lub budowa nowego. Często domy budowane przez deweloperów są wykonywane po najniższych kosztach, co wiąże się z gorszą jakością materiału. Również nie mamy wpływu na plan budynku oraz jego elewację. Dom często jest taki sam jak kilka innych w okolicy i niczym się nie różni, a nie o to chodzi by zaraz po zakupie w pełni nowego domu malować elewację lub wymieniać okna.

 

Niewątpliwą zaletą jest pewność, że dom jest nowy i nikt inny w nim nie mieszkał. Najistotniejszym atutem zakupu domu od dewelopera jest jego gwarancja. Dzięki niej nie musimy sami borykać się z usterkami. Jeśli jednak jej nie mamy, to warto pamiętać o prawie do rękojmi.

Najnowsze oferty

Zobacz wszystkie

Aktualności

Zobacz wszystkie